Kütük Ev Sanatı

Kütük ev, en basit tabirle ahşap evdir. Kütük evlerin yapımında kereste halinde bulunan, doğranmamış ağaç kütükleri kullanılır. Bu şekilde modern, konforlu villalardan kulübelere kadar çeşitli yapılar yapılabilir.

Kütük Ev SanatıKütük evlerin yapımında kullanılan kütükler ön işlemlerden geçirilmiş (torna,tesviye),  eşit boyutlarda hazırlanmış düzgün kütükler olabileceği gibi elle kabukları soyularak hazırlanmış  doğal görünümlü kütükler de olabilir.  Tercihe göre değişebilir.

Kütük evler yüzlerce yıldır İskandinavya, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde  kullanılmaktadır. 1700′lü yılların başlarında Kuzey Amerika’ya yerleşen İskandinavyalı göçmenler, diğer göçmenler ve yerli Amerikalılar tarafından da kısa sürede benimsenen bu teknolojiyi Amerika’ya da getirmişlerdir.

Kütükler uçları birbirine geçecek şekilde hazırlanarak , lambalı ve zıvanalı olarak monte edilebilir. Bir başka yöntem de kütüklerin çelik vidalar ve sabitleyici bir çelik taşıyıcı pinlerle birbirine sıkıca monte edilebilmektedir. olanak verdiğinden işlenmiş ve önceden hazırlanmış kütükleri tercih eder.

Bunun bir nedeni de işlenmemiş kütüklerin nem oranıdır. Önceden fırınlanıp hazırlanmamış yaş kütükler kurudukça yapıda deformasyonlara ve çatlaklara neden olur. Taütükleri doğal yoldan da kurutmak mümkün. Ancak bu hem aylar sürer, hem de kurutmaya uygun şartlardaki ve nem oranındaki depolama alanı bulmanın zorluğu açısından pek zorlukları vardır.

Uygun koşullarda fırınlanmış kütüklerin sağlamlığı artar ve çatlamaz.
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı
Kütük Ev Sanatı